Bezpieczne parkowanie dzięki odbojnicom liniowym

Każdy kierowca doskonale wie, że parkingi – zarówno te podziemne, jak i naziemne – mają to do siebie, że jest na nich bardzo ciasno. Na całym świecie wciąż przybywa samochodów, natomiast miejsca jest wciąż tyle samo, dlatego budowanie parkingów odbywa się zawsze możliwie ekonomicznie tak, żeby mieściło się na nich jak najwięcej pojazdów.

Zastosowanie żółtych odbojnic liniowych

żółte odbojnice linioweSkoro na parkingach jest zdecydowanie zbyt mało miejsca, umiejętność sprawnego parkowania jest na wagę złota. Nie zmienia to jednak fakty, że nie każdy z kierowców radzi sobie z tym manewrem, powodując nierzadko stłuczki i kolizje. W celu zabezpieczenia latarni, ścian budynków (na powierzchni) oraz kolumn (na parkingach podziemnych) stosuje się tak zwane żółte odbojnice liniowe – ich kolor rzuca się mocno w oczy, jednak umieszcza się na nich dodatkowo czarne pasy, które jeszcze bardziej zwiększają ich widoczność. Są one barierkami ochronnymi, które montuje się w wielu miejscach – na przykład parkingowych – gdzie możliwości manewrowe pojazdami są ograniczone, a ruch wzmożony. Dzięki ich zastosowaniu unika się wielu potencjalnych szkód – zamiast uderzać w ścianę budynku, wycofujący się samochód zatrzymuje się na odbojnicy, naruszając jedynie zderzak pojazdu, nie siejąc tym samym spustoszenia na masce auta. To bardzo dobre i świetnie sprawdzające się rozwiązanie, dzięki któremu unika się wielu niechcianych nieprzyjemności.

Żółte odbojnice zbudowane są zazwyczaj z wysokiej jakości stali o grubości około ośmiu milimetrów, co zabezpiecza budynki nawet przed tymi samochodami, które zdążyły się rozpędzić, jadąc po parkingu. Ich wysokość ma zazwyczaj kilkanaście, kilkadziesiąt centymetrów – właśnie dlatego, żeby nie naruszać karoserii uderzających w nie pojazdów (mogą jednak przybierać także inne formy).