Chciałam odzyskać VAT z zagranicy

Od wielu lat wraz z moim mężem prowadzę własną firmę. Ostatnio nadarzyła się okazja podjęcia współpracy z zagranicznym klientem. Zanim jednak współpraca doszła do skutku, musieliśmy kilkakrotnie pojechać do niego, żeby dogadać szczegóły. W związku z tym ponosiliśmy dosyć duże koszty związane z zakwaterowaniem oraz wynajmem auta na miejscu, żeby móc się swobodnie przemieszczać.

Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy?

skuteczne odzyskiwanie vat z zagranicyOkazało się jednak, że część pieniędzy będziemy mogli odzyskać. Porozmawiałam z moją księgową, która miała bardzo dużą wiedzę na ten temat. Powiedziała mi, że jeśli chcemy przeprowadzi dla nas skuteczne odzyskiwanie VAT z zagranicy. Zapytałam się jej na czym takie coś polega. Dowiedziałam się, że jako podmiot gospodarczy mamy możliwość ściągnięcia z zagranicy zapłaconego tam podatku VAT za czynności służbowe. To znaczy, że mogliśmy odzyskać zapłacony zagranicą VAT za zakwaterowanie, transport, a także opłaty drogowe oraz opłaty za wstęp na targi i inne wydarzenia związane z obowiązkami służbowymi. Okazało się, że aby szybko odzyskać zapłacony zagranicą VAT wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na siedzibę firmy. Nie ma konieczności składania osobnych dokumentów do urzędów skarbowych w danych krajach, gdzie płaciliśmy podatek. Trzeba jednak pamiętać, że aby móc odzyskać VAT należy mieć dowód jego zapłaty.

Całe szczęście zawsze braliśmy fakturę na firmę. Jest to konieczne, ponieważ z takiego wzrostu nie mogą skorzystać osoby prywatne. Aby móc odzyskać VAT należy być bowiem czynnym płatnikiem VAT i prowadzić własną działalność gospodarczą. Księgowej udało się szybko załatwić tę sprawę i już kilka tygodni później na naszym koncie firmowym pojawiła się znaczna kwota odzyskana z zagranicy.