Czy posiadanie drabiny ewakuacyjnej jest konieczne?

 

Zapewnienie bezpieczeństwa to absolutna podstawa. Jeśli jesteśmy inwestorem, z pewnością coś o tym wiemy. Bez względu czy znajdujemy się w prywatnym mieszkaniu, biurowcu czy ogólnodostępnej galerii handlowej – w każdym z tych miejsc może wystąpić niebezpieczeństwo i powinniśmy być odpowiednio przygotowani, aby się przed nim bronić.

Do czego służy drabina ewakuacyjna?

drabiny ewakuacyjneNiektórzy tylko o nich słyszeli i zapis o konieczności ich posiadania znają jedynie z teorii i zapisów kodeksu bezpieczeństwa i higieny pracy, inni mają odrobinę większą wiedzę na ich temat i pojedyncze egzemplarze widywali w swoim życiu zawodowym czy prywatnym , jednak nie do końca zdają sobie sprawę, jak prawidłowo powinno się z nich korzystać, a jeszcze inni doskonale znają temat i zawdzięczają im niekiedy zdrowie czy życie, bowiem mieli sposobność ku temu, by ich użyć w sytuacji zagrożenia. Mamy na myśli porządne drabiny ewakuacyjne, które docelowo powinny znaleźć się w każdym pomieszczeniu, zapewniając dostęp do wszystkich części i pomieszczeń budynku, zabezpieczając wielkogabarytowe maszyny i urządzenia oraz zapewniając drogę ucieczki ze studzienek i komór. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że drabina ewakuacyjna powinna być stałym wyposażeniem również domku jednorodzinnego. Oprócz samego zastosowania drabiny, warto zdawać sobie sprawę, gdzie w razie potrzeby należy jej szukać. Niezbędne jest rozmieszczenie specjalnych oznaczeń i map przedstawiających drogi ewakuacji oraz miejsce bezpiecznej zbiorki w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Na wyposażeniu każdego zakładu przemysłowego, galerii handlowej, a nawet domku jednorodzinnego powinna znaleźć się solidna drabina, umieszczona na stałe w jednym konkretnym miejscu, aby w razie wystąpienia zagrożenia móc z łatwością z niej skorzystać i uratować życie sobie lub innym potrzebującym pomocy.