Czym są bezdotykowe pirometry?

 

Mówiąc ogólnie, pirometry należą do klasy termometrów używanych do pomiaru tylko wysokich temperatur. Jednak dzisiaj zostały zmodyfikowane, aby mierzyć także niskie temperatury. Zapewnia to bezkontaktowe, czyli bez możliwości uszkodzenia przez mierzony obiekt, pomiary temperatury.

Jak działają termometry bezdotykowe?

pirometry termometry bezdotykoweNaukowcy używają pirometrów do określenia ciepła i rodzaju ciepła emitowanego z obiektu. Główną różnicą między tymi instrumentami i innymi typami termometrów jest to, że żarzące się poziomy z ogrzewanych obiektów są bardzo gorące dla kontaktu i tylko pirometry mogą mierzyć ciepło bez potrzeby kontaktu z obiektem. Jest to możliwe, ponieważ pirometry mają wbudowane skanery optyczne. Ponieważ istnieją różne typy i poziomy ciepła, istnieją różne typy pirometrów, które radzą sobie z tymi wahaniami temperatury. Te instrumenty zapewniają dokładność, oszczędność i szybkość. Ich zapotrzebowanie rośnie, ponieważ bezkontaktowy pomiar ciepła jest obecnie standardową procedurą w wielu branżach. Pirometry termometry bezdotykowe oferują również inne zalety. Mogą mierzyć temperatury poruszających się i niedostępnych obiektów, a także mogą być używane z wysoce agresywnymi materiałami, takimi jak kwasy w procesach chemicznych, bez żadnego uszkodzenia czujnika. Pirometry można ogólnie podzielić na dwie kategorie – pirometry optyczne i pirometry na podczerwień. Pirometry optyczne przeznaczone są do pomiaru promieniowania cieplnego w zakresie widzialnym. Mierzą temperaturę bardzo gorących obiektów w oparciu o kolor emitowanego światła widzialnego. Ma zdolność do wizualnego porównania skalibrowanego źródła światła z docelową powierzchnią. Pirometry podczerwieni mierzą temperaturę obiektu od promieniowania emitowanego przez obiekt.

Istnieje wiele kluczowych obszarów zastosowania pirometrów. Są one niezbędne w metalurgii, czy też przemyśle hutniczym. Pomiar temperatury ciekłych metali lub wysokoogrzewanych materiałów staje się możliwy, a termometr nie ulega zniszczeniu. Za pomocą pirometrów można także wykonywać pomiar temperatury w piecu.