Do czego służą formy wtryskowe?

Szybkie formowanie wtryskowe w procesie technologicznym, wykorzystuje automatyzację produkcji. W nowoczesnych zakładach produkcyjnych modele CAD są wysyłane bezpośrednio do hali produkcyjnej, gdzie rozpoczyna się frezowanie formy wtryskowej. W większości przypadków formy są wytwarzane z aluminium. Pozwala to na szybsze i najbardziej opłacalne oprzyrządowanie w porównaniu do tradycyjnych form stalowych.

Rola form wtryskowych w procesie wtryskiwania

naprawy form wtryskowychFormowanie wtryskowe służy do wytwarzania wielu powszechnie używanych produktów. Jeśli rozejrzysz się po swoim domu, znajdziesz mnóstwo produktów formowanych wtryskowo, od butelek, obudowy pilota, pokrowców na konsole, strzykawek i większości produktów wykonanych z tworzyw sztucznych. Formowanie wtryskowe z tworzywa sztucznego to proces topienia plastikowych granulek, które po zmiękczeniu są wtryskiwane pod ciśnieniem do gniazda formy, które wypełnia się i zestala, aby wytworzyć końcowy produkt. Proces formowania wtryskowego tworzyw termoplastycznych jest standardowym procesem obejmującym produkcję formy, na przykład aluminiowej. Aluminium przenosi ciepło znacznie wydajniej niż stal, więc nie wymaga kanałów chłodzących – co oznacza, że ​​czas oszczędzania na chłodzeniu może być stosowany do monitorowania ciśnienia napełniania, problemów kosmetycznych i wytwarzania części wysokiej jakości. Naprawy form wtryskowych są często praktykowane tam, gdzie elementy produkuje się w skali masowej. Koszt produkcji nowej formy wtryskowej kilkukrotnie przewyższa koszt naprawy starej.

Formowanie wtryskowe jest jedną z najpopularniejszych metod przetwarzania tworzyw sztucznych. Materiały te jest łatwo ulepszać, barwić i zmieniać ich właściwości za pomocą różnych dodatków. Z tego powodu mogą być stosowane nawet do wtryskiwania dużych i funkcjonalnych elementów takich jak zderzaki samochodowe.