Duże wkręty do łączenia drewna

W ciesielstwie wielkogabarytowym liczy się wytrzymałość elementów łączących. Do takiego ciesielstwa zalicza się elementy budowlane konstrukcji budynku, czyli wszelkiego rodzaju więźby dachowe. Obecnie bardzo często do łączenia poszczególnych belek używa się po prostu wkrętów, ale za to nie byle jakich.

Duża wytrzymałość wkrętów ciesielskich torx

wkręty ciesielskie torxWkręty kojarzą się nam raczej z małymi elementami, które używamy przy łączeniu mebli, a także do prostych prac w warsztacie. Duże elementy jednak, jak te które wykonujemy podczas budowy więźby, wymagają zastosowania proporcjonalnych elementów łączących. Do połączenia tak dużych belek stosuje się wkręty ciesielskie torx o długości odpowiednio dobranej do przekroju łączonych elementów. Takie wkręty mają odpowiednio duża średnicę, aby móc uzyskać dużą wytrzymałość zarówno na rozciąganie jak i ścinanie belek. Takie wkręty mogą mieć nawet średnicę jednego centymetra, a to dość dużo, a zarazem wystarczająco aby uzyskać odpowiednią wytrzymałość. Oczywiście tak dużego wkrętu nie można wkręcić byle czym ponieważ występuje tutaj duży opór sił skręcających. Stąd też główka wyposażona w otwór typu torx, ponieważ gdyby zastosować tradycyjną główkę z otworem krzyżowym, to żaden bit nie dałby rady przekręcić taki wkręt. Aby wkręcanie było jeszcze łatwiejsze to czubek wkrętu jest wyposażony w wiertło do drewna, aby torować drogę pozostałej części poprzez uprzednie nawiercenie drewna.

Oczywiście sam czubek wiercący to za mało, aby móc wkręcić taki łącznik. Potrzeba do tego naprawdę mocną wkrętarkę i nie sądzę, aby najprostszy sprzęt z supermarketu się tutaj w jakikolwiek sposób sprawdził. Dobrze jest, gdy wkrętarka ma także odpowiedni zakres regulacji momentu wkręcającego, tak aby nie był on ani za duży, ani za mały.