Fachowa hydroizolacja fundamentów

Budowa domu dzieli się na kilka różnych etapów, z których każdy powinien być wykonany szczególnie starannie. Jedną z pierwszych prac na budowie jest stawianie fundamentów. Fundamenty są podstawą każdego budynku, dlatego precyzja wykonania jest niezwykle ważna. Równie ważne jest ich skuteczne zabezpieczenie przed działaniem wody.

Od czego zależy hydroizolacja piwnicy?

fachowa hydroizolacja piwnicy od wewnątrzJak skutecznie zabezpieczyć ławę i mury części podziemnych budynku przed skutkami działania wody? Wykonanie solidnej hydroizolacji jest niezmiernie ważne. Oszczędność na materiałach na tym etapie nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli hydroizolacja nie będzie wystarczająco chronić murów przed wodą, w przyszłości narazi nas to na niezwykle trudne i kosztowne awarie. Woda wnika w mury zarówno poprzez podciąganie kapilarne, jak i działanie wód opadowych. Punktem wyjścia do wyboru odpowiednich materiałów izolacyjnych jest poznanie warunków gruntowo-wodnych panujących na działce. Bierzemy pod uwagę zarówno rodzaj gruntu na działce, jak również poziom wód gruntowych. Grunty mogą być lepiej lub gorzej przepuszczalne. Im lepiej przepuszczalny grunt, tym mniej zalegają wody opadowe. Poziom wód gruntowych ma również ogromne znaczenie, jeśli jest wysoki lub okresowo zmienny, będzie narażał mury części podziemnych budynku na parcie wywoływane przez wodę. W takiej sytuacji stosuje się ciężką hydroizolację. W mniej skomplikowanych warunkach wystarczy izolacja lekka lub średnia. W sytuacjach awaryjnych, kiedy w źle zabezpieczonej piwnicy pojawia się woda, zachodzi konieczność zabezpieczenia od wewnątrz. Fachowa hydroizolacja piwnicy od wewnątrz nie jest prosta, ani tania, jednak jest możliwa do wykonania. Tworzy się tak zwaną wannę wewnętrzną, którą trzeba dodatkowo wzmocnić warstwą betonu dociążającą i równoważącą parcie wody z zewnątrz.

Jeśli nie zabezpieczymy skutecznie fundamentów budynku, prędzej czy później w domu pojawią się problemy z wilgocią oraz niesprzyjające warunki mieszkaniowe. Bardzo ważnym miejscem, które jest szczególnie narażone na fuszerki wykonawcze są miejsca stykania się izolacji pionowej i poziomej. Miejsca te muszą być stuprocentowo szczelne.