Inkubatory do jaj kurzych i przepiórczych

W mniejszych inkubatorach do jaj może się zmieścić 12 jaj kurzych alb 48 jaj przepiórczych. Dzięki takiemu urządzeniu można przyspieszyć proces inkubowania jaj przez wylęgiem. Najważniejsze jest jednak to, że w inkubatorze jaja mają zapewnione idealne warunki.

Cyfrowy wyświetlacz w inkubatorze do jaj

dobry inkubator do wylęgu jajKażdy hodowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że niewłaściwe inkubowanie jaj przynosi negatywne efekty w przyszłości. I tak np. przegrzanie lub niedogrzanie piskląt może skutkować spadkiem odporności, wodobrzuszem, infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi, grzybiczymi. Absolutnie nie można tego lekceważyć i należy zapewnić inkubowanym jajom odpowiednią temperaturę i wilgotność. Nowoczesne inkubatory to urządzenia cyfrowe, które wyświetlają temperaturę, jaka panuje w środku. Oczywiście tę temperaturę można dowolnie regulować. Okazuje się jednak, że najlepsze wylęgi uzyskiwane są w temperaturze pokojowej. Taki dobry inkubator do wylęgu jaj powinien mieć już na samym początku ustawioną temperaturę pokojową. W inkubatorach znajdują się też przezroczyste okienka. Dzięki nim możliwe jest obserwowanie, co dzieje się wewnątrz. Od czasu do czasu trzeba też sprawdzić jaja, najlepiej pod światłem. Chodzi o to, by dowiedzieć się, czy jajo na pewno jest zapłodnione i czy wewnątrz rozwija się zarodek. Jeśli zarodek nie rozwinął się lub obumarł, to należy takie jajo usunąć z inkubatora, bo będzie ono bardzo szybko się psuło.

Zaopatrzenie w wodę, które znajduje się po zewnętrznej stronie inkubatora, sprawia, że nie dochodzi do utraty ciepła oraz wilgoci. Oczywiście można kupować jeszcze większe inkubatory. W zakładach wylęgowych stosuje się nawet specjalne komory lęgowe i komory klujnikowe. Na potrzeby gospodarstw domowych wystarczające są jednak mniejsze inkubatory z wyświetlaczami cyfrowymi.