Jak wyglądają kwiat tillandsia?

 

Na pierwszy rzut oka, czyli organy wegetatywne tillandsias mają bardzo prostą i dość jednolitą budowę. Podobnie jak w przypadku innych roślin można wyróżnić łodygi, korzenie i liście. U dorosłych roślin kwiatostany tworzą się okresowo. Przyjrzyjmy się bliżej tej niezwykłej roślinie i jej budowie morfologicznej.

Opis kwiatu tillandsia

kwiaty tillandsiaObserwując wiele odmian uprawnych mamy wrażenie, że korzenie się nie tworzą, ale tak nie jest. Wszystkie znane gatunki, tworzą korzenie choć są stosunkowo cienkie i włókniste. Nie wyrastają one z jednego głównego korzenia, lecz wielokrotnie bezpośrednio z łodygi. Ich żywotność jest stosunkowo krótka. Łodyga to chyba najmniej zauważalna i interesująca część tillandsia. W wielu przypadkach kwiat jest całkowicie skarłowaciały lub przynajmniej skrócony, innym razem stosunkowo cienki, leżący. U niektórych gatunków rośnie we wszystkich kierunkach, nie tylko w górę. Liście są niewątpliwie najciekawszym organem na krzewach i mają kluczowe znaczenie dla ich życia. Często są też jedyną rzeczą, którą można zobaczyć z całej rośliny, chyba że oczywiście kwitnie. Kwiaty tillandsia mają bardzo różnorodne liście. Często występują znaczne różnice w kształcie i wielkości liści – od płaskich, pasiastych lub włócznikowatych blaszek do liniowych o okrągłym lub trójkątnym przekroju od dwóch metrów długości do kilku milimetrów.

Kwiatostan tworzy kłos o różnym stopniu stłoczenia kwiatów oraz o różnej długości i liczbie kwiatów. Są rośliny, których kłos jest zredukowany, z jednym kwiatem lub kolec z wieloma gałązkami na mniejszych kłoskach. W okresie kwitnienia kwiatostan, część rośliny, a nawet cała roślina jest zabarwiona na różne odcienie czerwieni, fioletu, różu, bieli, a nawet zieleni. Jak widać ta roślina jest niezwykle ciekawa.