Opiekun seniorów w Niemczech

Starość przebiega w podobny sposób u większości i jest nieunikniona. Jednakże jedni potrzebuje stałej opieki, a inni nie, co znacząco wpływa na komfort życia. Jeżeli starszą osobą mogą się opiekoc członkowie rodziny, to jest to najbardziej komfortowa sytuacja.

Kto się opiekuje seniorami?

najlepsza opieka nad starszymi ludźmi w niemczechW naszym kraju niewiele osób stać na korzystanie ze stałej opieki opiekunki osób starszych, gdyż jej wartość przewyższa średnią wysokość renty i emerytury. Jednakże u naszego zachodniego sąsiada sytuacja wygląda zgoła inaczej. W Niemczech bardzo często seniorów stać na opłacenie sobie takiej opieki, a Polacy chętnie jadą do takiej pracy gdyż daje ona spore zarobki. Najlepsza opieka nad starszymi ludźmi w Niemczech jest bardzo popularna, ponieważ wśród Niemców panuje opinia, że polskie opiekunki są pracowite, rzetelne i profesjonalne, zatem są pożądane za zachodnią granicą. Przeważnie jako opiekunki do Niemiec jadą kobiety w wieku od czterdziestu do nawet sześćdziesięciu lat, gdyż one mają już odchiwabe dzieci i mogą sobie pozwolić na wyjazd za granicę. Jest to wymagająca praca, gdyż często opieka oznacza całodobową dyspozycyjność. Chcąc znaleźć pracę jako opienka w Niemczech, wystarczy udać się do biura pośrednictwa pracy, które współpracuje z niemieckimi pracodawcami. Mają one oferty dla opiekunek z doświadczeniem i znajomością języka niemieckiego, ale też dla tych, które nie znają języka obcego i dopiero zaczynają pracę w takim charakterze. Różnią się jedyne stawką za godzinę, ale warunki pracy są takie same.

Każdego roku do Niemiec wyjeżdża nawet kilkaset tysięcy ludzi, którzy podejmują pracę dirywcza lub stałą.  Praca opiekunek osób starszych przeważnie oznacza konieczność wyjazdu na kilka tygodni. Też z tego względu nie każdy się decyduje na taką pracę.