Piaskowanie elementów metalowych

Elementy metalowe bardzo szybko pokrywają się warstwą rdzy co stanowi naturalne zjawisko. Oczywiście w wielu przypadkach taka rdza jest raczej niepożądana i należy ją usunąć. Można wtedy wykorzystać papier ścierny, co w przypadku dużych elementów będzie długotrwałym zajęciem, albo zastosować metodę piaskowania.

Komora śrutownicza to specjalna kabina do piaskowania

specjalistyczna komora śrutowniczaIdea samego piaskowania jest dość prosta. Za pomocą drobinek piasku zdejmuje się wierzchnią warstwę metalu poprzez wyrzucanie tych drobinek z dużą szybkością za pośrednictwem sprężonego powietrza. Służy do tego specjalna dysza wraz z pojemnikiem na piasek, która jest podłączona do sprężarki. Piasek wyrzucony z duża szybkością ma taką energię, że jest w stanie odspoić zewnętrzne warstwy rdzy lub farbę na powierzchni metalu. Aby taka czynność była bezpieczna przyda nam się specjalistyczna komora śrutownicza w której możemy bezpiecznie piaskować. Poza taką komorę piasek się nie wydostanie, dlatego też nie wsypiemy go do oka żadnej innej osobie, która znajdzie się obok nas w momencie wykonywania tej czynności. Piaskowanie samo w sobie jest bardzo wydajną metodą, która w ciągu chwili potrafi oczyścić nawet metr kwadratowy metalowej powierzchni. Po piaskowaniu otrzymamy goły i świecący metal, gotowy do dalszej obróbki, na przykład malowania. Bezpieczeństwo jest jednak tutaj bardzo ważne, więc należy stosować wszelkie środki zabezpieczające.

Jeszcze jednym istotnym zabezpieczeniem przy piaskowaniu jest specjalny kombinezon zakładany na ubranie i maska. Obydwa elementy mają za zadanie ochronę nas przed piaskiem wyrzucanym z durzą energią z dyszy. Kto kiedyś miał wątpliwy zaszczyt oberwania z takiego piasku prosto w skórę, ten wie, że lepiej tego problemu nie lekceważyć i stosować środki ochronne.