Proces dezynfekcji z użyciem suchej mgły

Dezynfekcja przy pomocy zamgławiania polega na rozproszeniu środka dezynfekującego wraz ze strumieniem powietrza w postaci mikroskopijnych cząstek. Powstała w ten sposób sucha mgła w szybkim czasie rozprzestrzenia się po całym wnętrzu, w którym przeprowadzamy proces. Ponadto postać w jakiej występuje pozwala dotrzeć do największych, trudno dostępnych szczelin.

Na czym polega dezynfekcja poprzez zamgławianie

zamgławianie dezynfekcjaSamo zamgławianie dezynfekcja stosowana jest zazwyczaj w zamkniętych pomieszczeniach. Wykorzystywana jest w walce z insektami oraz grzybami. Swoje zastosowanie zyskuje także w przypadku sterylizacji pomieszczeń. Spotkać możemy się z tego rodzaju dezynfekcją w pomieszczeniach takich jak sale chorych, wszelkiego rodzaju gabinetach, laboratoriach, karetkach, różnego typu pojazdach, a także w restauracjach oraz biurach. W przypadku zamgławiania pomieszczeń medycznych stosowane są urządzenia, które wykorzystują działanie nadtlenku wodoru. Z kolei w przypadku profilaktycznej dezynfekcji stosowane są środki o niższym stężeniu wodoru. Urządzenia służące do rozpylania działają na zasadzie syfonu. Wentylator w nich zamontowany generuje gaz nośny, który napotyka środek dezynfekujący pompowany przez dyszę. Po ich zderzeniu następuje rozproszenie cieczy do bardzo niewielkich rozmiarów. W zależności od zastosowanego środka, za pomocą zamgławiania możemy w krótkim czasie pozbyć się wirusów, bakterii, pleśni, grzybów oraz innych mikroorganizmów. W przypadku jej stosowania wymagana jest jedynie jedna osoba do obsługi urządzenia.

Decydując się na dezynfekcję poprzez zamgławianie najważniejszym aspektem jest dobór odpowiedniego stężenia środka dezynfekującego. Sama metoda jest niezwykle skuteczna oraz bezpieczna o ile zastosujemy się do zaleceń dotyczących stężenia. Zyskuje ona rosnącą popularność w wielu placówkach medycznych, a także miejscach użyteczności publicznej.