Prowadnice w pilarkach dużej i małej mocy

Wysoka jakość wykonania prowadnicy w pilarce spalinowej ma duże znaczenie. Dzięki temu, że nasza prowadnica będzie wysokiej jakości, łańcuch będzie zużywał się wolniej, bez względu na to, jaki typ zębów w nim zostanie użyty. Oczywiście istnieje wiele typów prowadnic i różnią się one kilkoma bardzo znaczącymi parametrami. Trzeba brać je pod uwagę, ponieważ dzięki temu wybierzemy również dobry łańcuch.

Trwała prowadnica do pilarek

prowadnica do pilarki spalinowejTemat warto zacząć od tego, że jest kilka rodzajów pilarek, a co za tym idzie – również prowadnic. Pilarki większej mocy służą do prac wycinkowych i korzystają z nich drwale. Taka prowadnica ma zawsze wgłębienie na łańcuch o szerokości 1,5mm. Skok łańcucha na takiej prowadnicy to zazwyczaj 3/8. Taka prowadnica do pilarki spalinowej jest przystosowana do dużych przeciążeń, dlatego montuje się ją w piłach o mocy wyższej niż 3,5 konia mechanicznego. Prowadnice w pilarkach nieprofesjonalnych mają inne parametry. Stosuje się szerokość rowka prowadzącego łańcuch o grubości 1,1mm. Dodatkowo skok ogniwa wynosi 0,325 cala. Pomija się tutaj kwestie związane z tym, jaki profil poprzeczny ma ząb w łańcuchu. Zarówno w prowadnicach dla profesjonalistów, jak i amatorów można zastosować łańcuch o zębach typu dłuto lub pół-dłuto. A jaka jest między nimi różnica? Pół-dłuto tępi się wolniej, jednak jest mniej ostre. Dłuto pozwala na szybkie cięcie, jednak trzeba łańcuch częściej ostrzyć.

Wiadomo, że w pilarkach spalinowych prowadnica i łańcuch to rzeczy wymienne. Pamiętajmy jednak o tym, aby dobrać odpowiednią prowadnicę do naszego urządzenia. Jeśli mamy dużą moc w pilarce, zastosujmy prowadnice, która jest odporna na większe przeciążenia. Dzięki temu unikniemy wielu problemów, chociażby spowodowanych częstym ostrzeniem łańcucha.