Prywatna terapia alkoholowa

Leczenie choroby alkoholowej może mieć różny charakter. Przede wszystkim są to indywidualne spotkania ze specjalistą terapii uzależnień. Istnieją także ośrodki uzależnień, które mają charakter dzienny lub całodobowy. W obu wariantach uzależniony musi zrozumieć konsekwencje wynikające z nadużywania alkoholu oraz nauczyć się sposobów radzenia sobie z nałogiem.

Państwowe i prywatne leczenie uzależnień

sprawdzone prywatne leczenie alkoholizmuW Polsce pobyt w ośrodkach leczenia uzależnień jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Oznacza to, że można korzystać z tej formy pomocy nieodpłatnie, ale wiąże się z to z koniecznością oczekiwania na wolne miejsce – czasami jest to tylko kilka dni, ale nieraz nawet kilka miesięcy. Obecnie powstaje coraz więcej prywatnych miejsc leczenia uzależnień, które z reguły jest kosztowne, ale warunki pobytu są znacznie lepsze, niż w alternatywach państwowych. Sprawdzone prywatne leczenie alkoholizmu przede wszystkim znajdziemy w ośrodkach, w których pracuje wyspecjalizowana i doświadczona kadra. Z tego powodu należy szukać placówek, których pracownicy posiadają odpowiednie certyfikaty i stale się rozwijają, uczestnicząc w szkoleniach i warsztatach. Prywatne leczenie z reguły jest wyposażone w komfortowe warunki, wobec tego pacjent może skupić się na terapii bez obaw o to, że warunki socjalne będą niekorzystne. Warto wcześniej sprawdzić też opinie o ośrodkach, których jest wiele przede wszystkim na forach dla osób uzależnionych – alkoholicy wymieniają się tam spostrzeżeniami, uwagami i zaletami danych miejsc.

Terapia uzależnień jest długą i trudną pracą zarówno dla samego uzależnionego, jak i całej jego rodziny. Pobyt w ośrodku całodobowym wiąże się z opuszczeniem rodziny na wiele tygodni lub miesięcy, natomiast terapia dzienna jest obarczona ryzykiem ponownego sięgnięcia po alkohol.