Rodzaje zabezpieczeń ppoż

Ogień jest jednym z najpotężniejszych żywiołów, który potrafi strawić niemalże wszystko. W jego obliczu nikt i nic nie jest bezpieczne, dlatego warto zawczasu się przed nim zabezpieczać, aby do niego w ogóle nie doszło.

Jak są zabezpieczane konstrukcje stalowe?

zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowychW odniesieniu do pożaru, budynek nie jest równy budynkowi, ponieważ mogą one być zbudowane z różnych materiałów. Na pewno cegła i beton są bardziej odporne na działanie ognia niż stal, która pod wpływem działania bardzo wysokich temperatur traci swoje właściwości. W wyniku pożaru, wewnątrz budynku szybko rośnie temperatura, która może dojść do poziomu krytycznego, po przekroczeniu którego staje się ona giętka i istnieje duże ryzyko zawalenia konstrukcji. W celu przeciwdziałania takiej sytuacja stosuje się specjalne zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowych, które dzielą się na czynne i bierne. Do pierwszej grupy zaliczane są przeróżne czujniki i alarmy wykrywające dym, ogień czy podwyższoną temperaturę. Mogą to też być drzwi przeciwpożarowe czy tryskacze montowane pod sufitem. Ich zadaniem jest szybkie wykrycie zagrożenia i likwidowanie go jeszcze w zalążku. Do drugiej grupy zabezpieczeń przeciwpożarowych stalowych konstrukcji zalicza się specjalne farby ognioodporne lub powłoki bezpośrednio nakładane na elementy stalowe w celu uniemożliwienia pojawienie się pożaru lub znaczące opóźnienie jego rozprzestrzeniania. Bez wątpienia zabezpieczenia przeciwpożarowe są koniecznością, bo zwiększają bezpieczeństwo ludzi przebywających wewnątrz budynków.

Ogień ma to do siebie, że potrafi się bardzo szybko rozprzestrzeniać, zwłaszcza jeżeli ma korzystne warunki. Czasem od wybuchu pożaru do całkowitego zburzenia konstrukcji mija zaledwie kilkadziesiąt minut, dlatego stosowanie zabezpieczeń jest koniecznością.