Rozwiązania techniczne w nowoczesnych rowerach MTB

Dzięki zwiększeniu popularności kolarstwa wśród wielu grup wiekowych, producenci rowerów wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania techniczne w wielu modelach jednośladów. Dotyczy to szczególnie rowerów górskich, które są wyposażane w najnowocześniejsze akcesoria i elementy technologiczne. Jakie tego typu nowoczesne części są spotykane w rowerach, które aktualnie możemy spotkać w sklepie?

Nowoczesne technologie w rowerze górskim

rowery mtbDo kluczowych elementów roweru górskiego zaliczymy przede wszystkim amortyzator, odpowiadający za pochłanianie drgań i odpowiednią wygodę jazdy. Wysokiej klasy rowery MTB są wyposażane przede wszystkim w amortyzatory powietrzne, które pracują niezwykle cicho i efektywnie. Ważnym aspektem wyboru amortyzatora jest także jego skok, który jest dobierany do rozmiaru roweru a także terenu, w którym przyjdzie nam poruszać się na nim najczęściej. W wielu rowerach MTB i enduro spotkamy także opuszczane sztyce, które są sterowane z poziomu kierownicy. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne na zjazdach. Z tego typu sztycy korzystają na przykład rowerzyści, którzy poruszają się na górskich single trackach. Kolejnym rozwiązaniem w rowerach górskich, szutrowych i enduro są sztywne osie. Ten rodzaj mocowania koła w widełkach ma tę zaletę, iż powoduje brak konieczności regulowania zacisku hamulca po zdjęciu koła. Jest to szczególnie przydatne podczas zmiany dętki i innych czynności serwisowych.

Wiele rowerów MTB, które są zaprojektowane do pokonywania terenu w trybie wyścigowym, ma także napędy dwunastorzędowe, które stają się powoli normą w wielu markowych rowerach. Osoby ścigające się w maratonach rowerowych korzystają z tego typu napędu przede wszystkim dlatego, iż eliminuje on konieczność korzystania z przedniej przerzutki.