Urządzenie oddychające za pacjenta

Kiedy pacjent nie jest w stanie samodzielnie oddychać za sprawą urazu czy przechodzenia ciężkiej choroby, dotykającej pracę płuc, to wówczas podłączany on jest do respiratora, który oddycha za niego. Urządzenie to jest nieocenione na oddziałach intensywnej opieki czy oddziałach pulmonologicznych, gdzie znajduja się pacjenci z chorobami płucnymi.

Zastosowanie respiratora w szpitalach

RespiratoryW szpitalach do wspomagania oddychania pacjentów używane są respiratory, które nazywane są również sztucznymi płucami. Urządzenie to może całkowicie przejąć proces oddychania za pacjenta, jeśli zajdzie taka konieczność. Dzięki niemu wielu pacjentów ma szansę na przeżycie. Sytuacje takie mają miejsce podczas niewydolności oddechowej, śpiączki czy też podczas operacji. Respiratory używane są przy zapaleniu płuc oraz silnych dusznościach. Sztuczna wentylacja regeneruje mięśnie oddechowe. Pacjent korzystający z respiratora uzyskuje lepsze i głębsze oddechy, co daje mu możliwość skutecznego odksztuszania wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. W płucach pacjenta wywarzane jest dodatnie ciśnienie. Aby aparat działał prawidłowo i nie uszkodził pęcherzyków płucnych hospitalizowanego pacjenta, muszą zostać ustawione odpowiednie parametry, właściwe dla danego pacjenta. Do wspomagania oddychania pacjenta w lżejszych przypadkach stosuje się metody nieinwazyjne, takie jak maski tlenowe. Takie metody mogą być stosowane w domach.

Dzięki podłączeniu chorej osoby do respiratora może ona oddychać, ponieważ urządzenie wymusza ten proces. Dzięki temu, nawet najbardziej chorzy pacjenci są w stanie oddychać. Zaawansowane technologie umożliwiają już korzystanie z jednego respiratora przez 2 osoby, co jest niezwykle praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem dla szpitali.