Wstępne oczyszczanie powietrza w klimatyzacji

Gorące miesiące zaczynają się coraz wcześniej i jesteśmy zaskakiwani bardzo wysokimi temperaturami. Inwestujemy więc coraz częściej w klimatyzator jeśli nie jesteśmy podpięci do ogólnej sieci klimatyzacyjnej. Aby zapewnić sobie możliwość oddychania czystym powietrzem i utrzymać klimatyzator w dobrej kondycji niezbędne są filtry wstępnego oczyszczania.

Rodzaje filtrów wstępnych do klimatyzacji

filtry do klimatyzacji wstępneO tym jaki filtr wstępnego oczyszczania powietrza zastosować w klimatyzacji decyduje producent urządzenia ale często odbiegamy od wytycznych. Należy pamiętać, że o jakości pracy klimatyzacji decyduje właśnie odpowiedni filtr wstępnego oczyszczania. Zamontowanie odmiennego filtra grozi awarią klimatyzacji, a w najlepszym przepadku spadkiem wydajności. Najczęściej stosowane filtry wstępnego oczyszczania reprezentują klasę czystości F5 i F7 i mogą przybierać różne formy od kieszeniowych do kompaktowych. Oczywiście mogą być to filtry klas niższych i wyższych w zależności od sieci. Przy czym producenci stosują też różne materiały filtracyjne stosując plisowane włókniny osadzone na metalowych ramkach i wzmocnione siatką lub kratką. Zasadniczą rolą jaką mają spełniać filtry do klimatyzacji wstępne jest zatrzymanie cząstek stałych zawartych w pobieranym powietrzu. Są to różnego rodzaju pyły i nasiona roślin. Chodzi o to by poprzez wstępne oczyszczenie ułatwić pracę pozostałym filtrom w systemie klimatyzacyjnym oraz uchronić urządzenie przed zniszczeniem w wyniku dostania się do mechanizmów zabrudzeń. Filtry wstępnego oczyszczania trzeba okresowo wymieniać aby utrzymać właściwe parametry pracy klimatyzacji.

Jeżeli stosujemy klimatyzację warto zadbać o właściwe serwisowanie przez producenta lub firmę wykonawczą. Nie warto robić nic na własną rękę bo mimo iż sieć klimatyzacyjna wydaje się być dość prosta to dobór i wymiana filtrów wstępnych jak i pozostałych to sprawa zasadnicza dla prawidłowego funkcjonowania sieci lub urządzenia.