Zabiegi w fińskiej saunie korzystne dla zdrowia

 

Już w starożytności korzystali z nich Finowie oraz mieszkańcy tamtej części Europy. Fińskie sauny stały się więc częścią kultury Finlandii i są niezwykle popularne do dzisiaj. Z takich zabiegów korzysta wielu mieszkańców kraju, a sauny znajdują się w niemal każdym gospodarstwie domowym.

Zalety korzystania z fińskiej sauny

sauny fińskie śląskieKąpiel w fińskiej saunie polega na rozgrzaniu ciała w tym drewnianym pomieszczeniu, a następnie schłodzenie go pod prysznicem. Ta zmiana temperatury wpływa na ludzkie zdrowie, dlatego mnóstwo jest zalet tego typu zabiegów. Wzmacniają organizm i oczyszczają go, przy okazji działają odprężająco. Także w Polsce fińskie sauny są coraz bardziej popularne i to nie tylko w obiektach SPA, ale także są oferowane do prywatnych domów. Można więc, za przykładem Finów, urządzić sobie takie pomieszczenie u siebie. Jeżeli chodzi o sauny fińskie śląskie, małopolskie i wiele innych województw oferuje zabiegi w licznych ośrodkach. A zalet jest naprawdę sporo. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, a niska zwęża je, dzięki czemu krew szybciej krąży. To wpływa na przykład na regulowanie ciśnienia. Lepiej funkcjonuje serce, pozbywamy się toksyn, a dla mięśni to spore odprężenie. To również relaks dla korzystających z kąpieli. Wielu ekspertów zwraca także uwagę na poprawę odporności. Niestety są również przeciwwskazania. Na przykład niskociśnieniowcy czy kobiety w ciąży nie powinny decydować się na zabieg w fińskiej saunie.

Podsumowując, zalety chyba jednak przewyższają wady, więc coraz popularniejsze kąpiele w fińskich saunach należy ocenić na plus. Choć oczywiście warto zachować zdrowy rozsądek. Przed skorzystaniem z kąpieli można więc skonsultować to ze swoim lekarzem, który podpowie, czy dla naszego organizmu wejście do sauny będzie rzeczywiście korzystne, czy warto z tego zrezygnować albo poczekać.