Zastosowanie kojców w chlewniach

 

Hodowla trzody wymaga od jej właściciela odpowiedniego wyposażenia. Dzięki temu zwierzęta mają zapewnione dobre warunki bytowania co przekłada się na rezultaty produkcyjne. W celu utrzymania produkcji należy dbać o prawidłową liczbę prosiąt i loch w stadzie. Im lepsze warunki w trakcie proszenia się zwierząt tym większa szansa na przeżycie nowych prosiąt.

Wyposażenie porodowe dla macior

kojec porodowy dla maciorW celu zminimalizowania ilości uduszeń przez zagniecenie prosiąt stosowane są kojce porodowe. Kojec porodowy dla macior powinien być wykonany ze stali nierdzewnej lub być ocynkowany ogniowo. To zabezpieczy go przed korozją. Zapewni to również łatwiejsze czyszczenie i wytrzymałość stanowiska. Kojce najczęściej produkowane są z rur metalowych, profili i prętów ze stali. Rozmiarami dobiera się je do rozmiarów budynku. Kojec może posiadać z przodu koryto metalowe montowane do kojca lub wykonane z polimerobetonu. Oddzielne koryta dla każdego kojca powodują, że zwierzę zawsze będzie syte. Nie będzie musiało walczyć o pasze z innymi lochami. W przypadku prośnych loch jest to ważny aspekt żywienia. Kojec montowany jest do podłogi za pomocą specjalnych nóżek. Wybierając kojec należy zawsze zaznaczyć typ podłogi do jakiej będzie montowany. Inaczej bowiem wygląda montaż na betonowej posadzce a inaczej na betonowym ruszcie. Występują także różne warianty zamykania kojca. Może być on podnoszony do góry. Może być otwierany za pomocą bramki.

Kojce dzięki temu, że wydzielają oddzielne stanowiska pozwalają na umieszczenie dużej ilości zwierząt w pomieszczeniu. Do tego dbają o ich dobrostan. Obniżają agresję i poziom stresu, a także ułatwiają wyproszenie się. Zwiększają szansę na przeżycie nowo narodzonych prosiąt. Dlatego już nie tylko na fermach, ale również w małych gospodarstwach rolnych są powszechnie stosowane.